Strona WWW

Aktualności

"Wychowywanie przez pomaganie" - podsumowanie

2017.01.04

   "Wychowywanie przez pomaganie" to nasze nowe działanie realizowane przez dzieci i młodzież uczestniczącą w programie. W ramach działania w każdym miesiącu, angażowaliśmy naszych podopiecznych w różnego rodzaju akcje. We wrześniu dzieci i młodzież przeprowadziły akcję polegającą na zbiórce książek dla Polaków mieszkających na Kresach. W sumie dzięki OGROMNEMU zaangażowaniu dzieci a także ich rodziców i wielu mieszkańców białostockich osiedli, zebraliśmy ok. 2000 książek. Dzięki Fundacji "Kresy w potrzebie" z Warszawy wszystkie książki trafiły do Polaków mieszkających obecnie na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Dzieci z Osiedla Bagnówka nazbierały ich największą ilość. W nagrodę razem z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Zakopanego. Wrażenia z wyjazdu pozostaną na długo. Dzieci z Osiedla Bema i Osiedla Przyjaźń razem z wychowawcami zwiedzały Suwalszczyznę. Była to nagroda za zajęcie drugiego miejsca. Pozostałe dzieci w w nagrodę miały możliwość skorzystania z pobytu na basenie Tropikana.

       Tematem pażdziernikowej akcji "Wychowywanie przez pomaganie" była pomoc zwierzętom. 04 października obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt – na każdym osiedlu odbyły się zajęcia związane z ochroną i pomocą zwierzętom. Wychowawcy poruszali takie zagadnienia jak: los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk itp. Wychowawcy bardzo wyraźnie mówili, że zwierzątko domowe nie jest zabawką. Następnie dzieci i młodzież zaangażowały się do akcji zbierania nakrętek, z których dochód został przeznaczony na polepszenie bytu zwierząt. Największa ilość nakrętek 400 kg została zebrana przez dzieci z Osiedla Starosielce, które w nagrodę pojechały na wycieczkę do Olsztyna. W sumie zebrano ok. 500 kg nakrętek - środki przekazano Fundacji Kotkowo oraz dla Schroniska dla psów.

       Listopad był miesiącem zbierania nieużywanych/zepsutych telefonów komórkowych, tabletów, laptopów, mp3, mp4 i innego sprzętu elektronicznego. Środki uzyskane ze zbiórki tych urządzeń zostały przekazane organizacjom zajmującym się bezpośrednio pomocą osobom niepełnosprawnym